Otomatik, Temassız Büyük Ölçekli 3D Ölçüm

Laser Radar MV331/351

Nikon Laser Radar, 50 metre yarıçapa kadar büyük hacimli uygulamalar için otomatik, temassız ölçüm özelliği sunan tek çözümdür. Bu devrim niteliğindeki ölçüm cihazı, otomotiv, havacılık, yenilenebilir enerji ve diğer birçok büyük ölçekli uygulamada tekrarlayan, karmaşık, ulaşılması zor, hassas ve emek yoğun 3D ölçüm görevleri için uygundur.

 

Öne Çıkan Özellikler

Yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik

Nikon Laser Radar hassasiyeti 24 mikrondan başlamaktadır ve ölçüm hacmine bağlı olarak değişmektedir. 24µm (2m mesafe), 102 µm (10m mesafe). Bu etkileyici hassasiyet değerleri genel olarak büyük ölçüm hacimlerinde 3D ölçüm taleplerini karşılar. Sistemin gelişmiş dijital sinyal işleme ve gürültü filtreleme teknolojisi son derece güvenilir ölçüm verilerini garanti eder.

Reflektörsüz (SMR) hızlı ve temassız 3D ölçüm

Laser Radar’ın eşsiz lazer yansıma teknolojisi sayesinde parçalardaki erişilmesi zor alanlar dahi kolaylıkla ölçülebilir. Ayrıca, sistemin ultra hızlı görüntü tarama ve yakalama özelliği saniyede 2000 noktaya kadar ölçüm hızı sunar. Lazer Radar, laser tracker ve fotogrametri teknolojilerinden çok daha farklı ve ileri seviye bir teknolojidir.

Zorlu yüzeylerde esnek ölçüm

Yansıtılan lazer ışınının milyarda birini yeniden yakalamak, Lazer Radar'ın doğru bir ölçüm yapması için yeterlidir. Bu sayede Lazer Radar mat, yüksek oranda yansıtıcı yada parlatılmış herhangi bir renkteki yüzeyde tarama yapabilmektedir. Sistemin yüksek sinyal / gürültü filtreleme oranı kompozit malzemeler, metaller ve yüksek oranda yansıtıcı boyalı yüzeylerde güvenilir tekrarlanabilir ölçümler sağlar. Temassız ölçüm teknolojisi, Lazer Radar'ı sıcak, yumuşak veya hassas yüzeyleri ölçmek için de ideal hale getirir.

Güçlü delik, kenar ve geometrik elemen ölçüm yeteneği

 

Lazer Radar geometrik eleman, kenar ve trim hattı ölçümlerini otomatik olarak yapar. Lazer Radar çalışma sırasında bir operatöre ihtiyaç duymamaktadır ve geleneksel yöntemlerden çok daha hızlıdır. Lazer Radar'ın kenar algılama özelliği sayesinde hem keskin hem de kıvrımlı kenarlar üstün doğrulukla ölçülebilmektedir.

Laser Radar birçok farklı havacılık uygulamasında kullanılmaktadır.

 

Video

Robota entegre Laser Radar ile hat içi (Inline) ölçüm

 

Hat içi (Inline) ölçüm

Pin, saplama, delik, slot gibi geometrik elemanlar Laser radar ile hızlı bir şekilde ölçülebilmektedir.

By-pass ölçüm istasyonu

Robota entegre edilmiş Laser Radar geometrik elemanları geleneksel yatay kollu CMM lere göre 6 kat daha hızlı ölçmektedir.

Tekil Parça Ölçümü

Video

 

Teknik Veriler

 

Örnek Uygulamalar

ÖLÇÜM SİSTEMLERİ ÇÖZÜM PARTNERİNİZ

Tüm hakları saklıdır. LASS Technology